15.10.2016, kategorie: Aktuality

Misijní neděle (30. v mezidobí) 23.10.2016

Moto: Při misijní neděli myslíme a přispíváme na lidi ze vzdálenějších koutů světa, kde se nemají tak dobře jako my. Mnohdy se nám zdá zbytečné, zaobírat se lidmi někde z druhého konce planety, co s nimi máme co společného, vždyť nás se jejich život nijak nedotýká a máme tuto problematiku zakončenou. K obědu si uvaříme rýži s dobře opepřenou roštěnkou, jablečný závin pěkně posypaný skořicí s lahodnou kávou, dětem uděláme kakao a dáme banán. Ale pozor, pokud nemáme s těmi lidmi ze zemí třetího světa nic společného, tak takový oběd si prostě dopřát nemůžeme. Rýže, pepř, skořice, káva, kakao, banán a mnoho dalších, pro nás zcela běžných potravin si my v našich podmínkách vypěstovat nemůžeme. Takže najednou zjišťujeme, že jsme vlastně na lidi z misijních oblastí odkázáni, oni nám zajišťují běžnou denní stravu a přitom my si neuvědomujeme za jakých podmínek oni žijí. Dalo by se říci, že při dnešním konzumním stylu života jsme my mnohem více odkázáni než oni na nás a přitom se tváříme, že jejich životní podmínky se nás naprosto netýkají, že na rýžových nebo čajových plantážích pracují běžně i osmileté děti, dělníci nemají plat za svou práci. Zkusme se tedy nad tím zamyslet, trošku slevit ze svého pohodlí, poděkujme a odměňme ty, kteří nám zajišťují běžné jídlo. Až budete vařit, zamyslete se odkud suroviny pocházejí, pak i ta rýže možná bude jinak chutnat a možná si jí dáte tak akorát, abyste ji snědli a nevyhazovali.
 
Téma: exotika v běžném životě
Pokud si myslíte, že se nás život v exotických misijních zemích netýká, mýlíte se. Každodenně používáme produkty z těchto oblastí, aniž bychom si to uvědomovali. Příští neděli se nad tím zkusíme společně trošku zamyslet. Popřemýšlejte, jaké potraviny běžně doma používáte a pocházejí z těchto oblastí. Překvapivě jich bude spousta: rýže, kakao, kokos, skořice, vanilka, banán, ananas, pepř, káva, čaj a mnoho dalších. Připravte tedy z těchto v uvozovkách exotických potravin něco dobrého, třeba buchtu nebo co vás napadne a doneste s sebou v neděli do kostela. Po mši svaté bude takové agapé, ochutnávka toho co připravíte pro ostatní, káva a čaj k pití bude zajištěno.
 
A nezapomeňte, že sbírka příští neděli bude patřit těm, kdo pro nás tyto potraviny vypěstovali. Tak jim projevme trochu vděku.
 
Ke stažení Ke stažení
 
Nahoru